Decentralizirana sredstva za obrazovanje

Vlada povećala decentralizirana sredstva za obrazovanje za preko stotinu milijuna kuna
Na jučerašnjoj sjednici Vlade RH usvojena je odluka o povećanju iznosa decentraliziranih sredstava namijenjenih obrazovnom sustavu u RH za 2009. godinu na iznos od ukupno 1,58 milijardi kuna, što je za 103 milijuna kuna - odnosno čak 7% - više od prošlogodišnjeg iznosa. Tijekom dosadašnjeg mandata ove Vlade, time je iznos decentraliziranih sredstava namijenjenih obrazovanju ukupno povećan za čak 52% u odnosu na početnih 1,04 milijarde iz 2003. godini.

Decentralizirana sredstva namijenjena su pokrivanju troškova prijevoza učenika svih razreda osnovnih škola i zaposlenika srednjih škola, pokrivanju svih materijalnih troškova obrazovnih ustanova, te pokrivanju troškova smještaja i prehrane učenika u učeničkim domovima a koji se ujedno od ove godine u potpunosti financiraju iz decentraliziranih sredstava.

Dodatna decentralizirana sredstva bit će od velike pomoći osnivačima škola koji, zahvaljujući tako ostvarenom rasterećenju svojih lokalnih proračuna, sredstvima iz istih mogu osigurati daljnje unaprjeđenje sustava obrazovanja kroz financiranje pogodnosti kao što su osiguravanje dnevnog boravka djece, izgradnja i opremanje školskih kuhinja i knjižnica, osiguranja međumjesnog prijevoza, te brojne druge projekte. Upravo zahvaljujući stalnom povećanju decentraliziranih sredstava od strane Vlade očit je i značajan porast sredstava koje osnivači ulažu u obrazovanje.

Uz ova dodatna decentralizirana sredstva za obrazovanje, ukupna sredstva u državnom proračunu za 2009. namijenjena obrazovanju, znanosti i športu iznosit će čak 14,5 milijardi kuna.

Izvor: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa

objavio: Vedran Škarica   datum: 17. 1. 2009.