Učenička zadruga "Iglica"

ZADRUGA „IGLICA“

Početci Učeničkog zadrugarstva u Osnovnoj školi Metel Ožegović Radovan sežu u davnu 1899./1900. školsku godinu. U tom periodu učenička zadruga bavila se uzgojem sadnica vinove loze i duda koje su besplatno dijeljene mještanima kako bi se potaknuo razvoj voćarstva, što je i uspješno djelovalo do 1967. godine.

Zbog raznih društvenih promjena zadruga je prestajala s radom pa se ponovno obnavljala. Zadruga je tako obnovljena 1985. godine, a glavna joj je djelatnost bila uzgoj vrbove šibe za pletenje košara i drugih predmeta. U to je vrijeme surađivala s poduzećem „Zagorjeplet“ iz Lepoglave. Kada je u proizvodnji prestala potreba za vrbovom šibom, zadruga je prestala s radom. Bilo je to 1989. godine.

Unatrag dvadesetak godina u školi su postojale izvannastavne aktivnosti: „Vezilje“, „Likovna grupa“ u matičnoj školi, sekcija „Cofik“  u područnoj školi Margečan, a od 2005. godine i „Mladi voćari“ u područnoj školi Gačice koji su u školskom voćnjaku uzgajali jabuke i kruške, čak 104 sadnice. Raznovrsne izvannastavne aktivnosti potaknule se Školu da 2002. godine Školskome odboru predloži da donese odluku o obnovi učeničke zadruge.

Na sjednici održanoj 15. travnja 2002. godine Školski je odbor donio odluku o obnovi rada učeničke zadruge te imenovao privremeni zadružni odbor koji je trebao pripremiti sve dokumente potrebne za obnovu. Do tada je učenička zadruga bila prisutna na raznim smotrama, ali sa statusom zadruge u obnovi.

Obnoviteljska skupština održana je 29. listopada 2009.godine, a već  u studenome zadruga je primljena u članstvo Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva.

Zadruga već nekoliko godina ima samo dvije, ali vrlo aktivne sekcije: pletilje „Cofik” voditeljice Danice Prašnjak i „Mali cvjećari“ voditeljice Katarine Vugrek. Iako malobrojni, članovi sekcija su vrlo vrijedni i sa svojim radovima uspijevaju sudjelovati na Županijskoj smotri Dani kruha, Županijskoj smotri učeničkih zadruga, izložbi Uskrs u Ivancu i Margetju u Margečanu. Redovito  održavaju i prigodne božićne te uskrsne izložbe radova u prostorijama matične i područne škole.

Učenička zadruga „Iglica“ posjeduje velik potencijal za daljnji rast i razvitak. Kako bi se razvijali i rasli zajedno veselimo se svakom novom članu. Pridruži nam se!

Osvojili smo 1. mjesto na Natjecanju učeničkih zadruga „Čarolija Božića"

Autor: Sanja Polančec, 10. 12. 2019. 08:49

Naša učenička zadruga „Iglica“ ove je subote, 07. prosinca 2019. godine, sudjelovala na Natjecanju učeničkih zadruga pod nazivom „Čarolija Božića“. Natjecanje je održano u novomarofskom Kulturnom centru Ivan Rabuzin u organizaciji Srednje škole Novi Marof.

Županijska smotra „Dani kruha“

Autor: Vedran Škarica, 16. 10. 2019. 10:14

U subotu 12.10.2019. u Varaždinu na Franjevačkom trgu održana je Županijska smotra „Dani kruha“. Našu školu je predstavljala Učenička zadruga „Iglica“, odnosno učenice petog razreda Anja Brežnjak, Lana Čovran i Hana Hrebak uz pratnju svojih učiteljica Danice Prašnjak i Danijele Harmicar.

Souni i druge igračke z šterima su se deca negda moutila

Autor: Vedran Škarica, 16. 10. 2019. 10:00

Osnovna škola Metel Ožegović Radovan obilježila je Međunarodni dan kulturne baštine izložbom u holu škole pod nazivom „Souni i druge igračke z šterima su se deca negda moutila“ koji se obilježavao od utorka, 24. rujna do petka, 27. rujna 2019.

« Studeni 2021 »