Nacionalna zaklada za potporu učeničkom i studentskom standardu

Održavanjem konstituirajuće sjednice njezinog Upravnog odbora, s radom je započela Nacionalna zaklada za potporu učenikom i studentskom standardu. Zaklada, koja će u 2009. godini raspolagati sredstvima u iznosu od 11.500.000,00 kn, imati će ključnu ulogu u financiranju najboljih i najuspješnijih studenata u RH, ali i davati potporu onim studentima koji budu završavali trenutno deficitarna zanimanja ključna za gospodarski razvoj RH. Na danas održanoj sjednici za predsjednika upravnog vijeća izabran je Vito Turšić te dva zamjenika prof. dr. sc. Darko Tipurić i Ante Todorić. Osim spomenutih članovi upravnog vijeća su i Petar Mladinić prof, prof. dr. sc. Marko Jelić, Vanja Sutlić te Darinko Bago.

Cilj je novoosnovane zaklade poduprijeti podizanje razine učeničkog i studentskog standarda kroz različite vrste stipendija i nagrada namijenjene nadarenim učenicima i studentima, te kroz financiranje posebnih programa koji pridonose podizanju razine njihovog životnog i kulturnog standarda, poput osiguravanja potpora za troškove njihovog prijevoza, smještaja i prehrane. Temeljni kapital Zaklade iznosi 1.5 milijuna kuna, a njegovo povećanje financirat će se iz prihoda od temeljnog kapitala, darovnica, zakonom propisanih prihoda i drugih izvora. Uz to, MZOŠ je u proračunu za 2008. za rad Zaklade osigurao i dodatnih 2.5 milijuna kuna. U sklopu promotivnih aktivnosti a u cilju prikupljanja financijskih sredstava, Zaklada je u svibnju 2008. godine organizirala revijalnu nogometnu utakmicu u Varaždinu koju je pratilo oko 11 000 gledatelja. Događaj je izravno prenosila Hrvatska radio televizija dok je tom prigodom prikupljeno oko 2.5 milijuna kuna. Zaklada je osnovana temeljen Zakona o osnivanju Nacionalne Zaklade za potporu učeničkom i studentskom standardu, donešenom na sjednici Hrvatskog sabora održanoj 12. listopada 2007. godine. Osnivač Zaklade je Republika Hrvatska, a prava i dužnosti osnivača obavlja Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa.

objavio: Vedran Škarica   datum: 15. 1. 2009.