Nacionalni kurikulum - prijedlog

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa otvorilo je javnu raspravu o dokumentu Nacionalni kurikulum za predškolski odgoj i opće obvezno obrazovanje u osnovnoj i srednjoj školi.

S ozbirom na važnost predloženoga dokumenta nadležni savjetnici Agencije za odgoj i obrazovanje pozivaju na promišljanje i sudjelovanje u raspravi na prvim sljedećim žuapnijskim stručnim vijećima (najkasnije do 15. veljače 2009.) Dokument bi trebao biti jedan od sadržaja rada stručnih vijeća i rada škole.

Preporuka je da se način predstavljanja dokumenta i moguća rasprava dogovori s nadležnim savjetnikom budući da je velik broj savjetnika temu o Nacionalnome kurikulumu planirao s predavačima tijekom 2009. godine u okviru stručnoga usavršavanja Agencije za odgoj i obrazovanje.

Nacionalni okvirni kurikulum za predškolski odgoj i opće obvezno obrazovanje u osnovnoj i srednjoj školi temeljni je dokument na kojemu se temelje odgoj i obrazovanje na predškolskoj, osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj razini.

Glavno obilježje Nacionalnoga okvirnog kurikuluma je kompetencijski pristup u odgojno-obrazovnom radu. Kompetencijski pristup znači planiranje i programiranje odgojno-obrazovnoga rada prema odgojno-obrazovnim postignućima, odnosno rezultatima obrazovanja. Odgojno-obrazovna postignuća su definirana očekivanja što svako dijete i učenik mogu i trebaju postići tijekom osnovne i srednje škole u sklopu određenih odgojno-obrazovnih područja.

Nacionalni okvirni kurikulum donosi okvir za stjecanje temeljnih kompetencija kao što su znanje, vještine, sposobnosti i stajališta učenika prema odgojno-obrazovnim područjima. Odgojno-obrazovna područja su osnova za definiranje kompetencija učenika prema nastavnim predmetima

Svi zainteresirani svoje prijedloge mogu slati na adresu elektroničke pošte: infokurikulum@mzos.hr

Priloženi dokumenti:
NACIONALNI KURIKULUM - Prijedlog.doc (794.50 KB)

objavio: Vedran Škarica   datum: 15. 1. 2009.