Terenska nastava u Međimurju

U srijedu, 14. listopada 2009. godine, 76 učenika 5. i 6. razreda OŠ Metel Ožegović Radovan bili su na terenskoj nastavi u susjednoj Međimurskoj županiji. Voditelji terenske nastave bili su: Mihaela Grd i Kristina Kruhoberec (razrednice petih razreda), Jelena Piskač i Jelka Markulin (razrednice šestih) te u pratnji Sanja Polančec i Zvjezdana Kuča. Cilj i zadatak terenske nastave bio je upoznati obilježja prostora u kojem smo boravili na osnovu uzajamne povezanosti i ovisnosti prirodne osnove i društvenog razvoja. To smo ostvarili posjetivši naša 3 odredišta. Najprije smo bili u Centru za posjetitelje zaštićene međimurske prirode gdje smo proveli 2 sata u zabavnom učenju o zaštiti prirode. Nakon toga smo putovali u Žabnik gdje smo razgledali mlin na Muri, vozili se skelom po rijeci koja nas je dovela do najsjevernije točke Hrvatske. Terensku nastavu smo završili u razgledanju grada Čakovca. O tome što smo sve naučili, kakvi su nam bili dojmovi i dogodovštine možete pročitati u nekoliko izvještaja učenika 5-ih razreda.

„Međimurje je poznato po 2 vrste leptira plavaca: Veliki plavac i Zagasiti. Razlikuju se po točkama na krilima. Najčešće posjećuju biljke krvare s tamno crvenim batacima.

Sove ne mogu pokazati svoje osjećaje licem, već uškama.

Divlje guske se razlikuju po boji perja; mužjaci imaju sjajno perje, a ženke smeđe-bijelo perje da bi se lakše mogle sakriti od neprijatelja.

U Hrvatskoj ima 11 vrsta pataka, a mi smo upoznali patku gluharu

Čaplje su najčešće stanovnice močvara. Ime su dobile po specifičnom načinu lova.

Divlji i Žutokljuni labud su rijetki stanovnici Međimurja.

Bijele rode žive na stupovima i dimnjacima, a Crna roda ne živi u blizini ljudi već samo u šumama.

Lastavice Bregunice žive u zemljanim rupama iznad korita rijeke Mure.

Naučili smo što su to invazivne vrste te da one štete ljudima i biljkama. Najčešće invazivne vrste u Hrvatskoj su ambrozija i žutica.

Rijeka Mura je velika i brza rijeka. Jednom se uzdigla za više od 5 metara od normalne razine. Mura utječe u Dravu, a Drava je puno bistrija od Mure.

Stari mlinovi koji su nekada bili na Muri danas više ne postoje, a ostao je još samo jedan drveni most.

Kada drvo padne u vodu ono se kroz dugi niz godina pretvara u ugljen. Prirodoslovac Charles Darwin je tvrdio:“ Čovjek je nastao od majmuna“:

Terenska nastava mi se jako svidjela. posebno me se dojmila vožnja po rijeci Muri. To je bilo nešto posebno. Naučila sam mnogo zanimljivih i korisnih stvari. Bilo nam je jako hladno, ali sam puno toga vidjela i nije mi žao što sam se malo smrzla. „

Emina Plantak, 5.b

„ 14. listopada 2009. godine išli smo na terensku nastavu. Najprije smo posjetili Križovec u kojem se nalazi stara koliba te naučili kako se radi ugljen. Zatim smo išli na predavanje o Međimurju. Iz Križovca smo išli u Sveti Martin na Muri. Tamo smo se vozili skelom po rijeci Muri i razgledali mlin. Posjetili smo i najveći grad i središte Međimurske županije, grad Čakovec. Imali smo i slobodno vrijeme i to mi se jako svidjelo. Uglavnom sve mi se sviđalo i tako nije bilo zamjerki.“

Vedran Dubravec, 5.b

„Najprije smo se zaputili umalo mjesto pored rijeke Mure – Križovec. Dočekala nas je gospođa vodič te nas je uvela u staru drvenu kućicu  i pričala o ljudima i starim običajima. Zatim smo otišli u Centar za posjetitelje gdje smo razgledali plakate i imali predavanje o životu životinja (roda, sova, labuda, čaplja...) koje žive na području Međimurja, ali i o životu ljudi i njihovim djelatnostima, npr. sadnja krumpira u Belici. Krenuli smo na kratku vožnju busom koji nas je doveo do mlina na Muri. Razgledali smo ga i vidjeli kako voda pokreće kolo na mlinu. Kod mlina smo napravili nekoliko zajedničkih fotografija i krenuli pješice do obližnje skele na vožnju i razgledavanje rijeke Mure. Nije nam bilo baš svejedno, malo smo se bojali jer se nitko još nije vozio skelom. Srećom sve je dobro završilo! U Čakovcu smo vidjeli lijepi, veliki park i stare zidine Strog grada Čakovca.

Terenska nastava mi se svidjela jer smo mnogo toga naučili i zapamtili. Jedino što bih mijenjao bio bi termin odlaska na teren po toplom i sunčanom vremenu jer je na dan našeg odlaska vrijeme bilo prehladno.“

Dominik Slunjski, 5b

„Na terenskoj nastavi saznala sam da su invazivne vrste strane biljke i životinje koje štete ostali domaćim biljkama, životinjama, ali i čovjeku (ambrozija, žutica, rak samac).

Aldo Leopold je bio prirodoslovac.

Plitvička jezera su najstariji nacionalni park Hrvatske.

Meni se svidjelo to što je pomoću „kviza“ bila prezentacija o Međimurju. Dojmila me se stara, drvena, lovačka kuća u kojoj je bilo puno plakata životinja i biljaka, a najviše mi se svidio plakat o sovi kukuviji. Bilo bi još ljepše da je bilo toplije i da smo se duže vozili skelom. Sve u svemu, terenska nastava je bila zabavna, zanimljiva i puno toga smo naučili. Ma, bila nam je super!“

Marija Biškup, 5.b

„...Naučili smo da u Međimurju ljudi uzgajaju puno krumpira, da ptice u drveću imaju skrovište, podižu obitelj, traže partnera i hranu. Labud je toliko snažan kad odraste da može ubiti čovjeka, a mali labudovi su smeđi da se mogu sakriti od neprijatelja. Muški patak ima sjajno perje da bi zadivio ženke, dok su ženke neuglednijeg perja.

Na terenskoj nastavi mi se nije svidjelo to što je bilo previše hladno, ali sam si tijekom slobodnog vremena u Čakovcu kupio topli hot-dog i bilo je puno bolje. Na terenskoj nastavi je bilo super!

objavio: Kristina Sadibašić   datum: 30. 10. 2009.