Završila energetska obnova u Radovanu, a radovi počinju u Područnoj školi Gačice

Osnovna škola Metel Ožegović u Radovanu u potpunosti je obnovljena EU novcem i novcem Varaždinske županije, pri čemu posebno treba istaknuti da je u novom ruhu zablistao i najstariji dio zgrade izgrađen prije čak 181 godinu, davne 1838. godine. I dok je obnova matične škole završila, ovaj mjesec će započeti radovi na energetskoj obnovi zgrade Područne škole Gačice. Dva projekta vrijedna su gotovo 4 milijuna kuna.

Ukupna vrijednost projekta energetske obnove zgrade u Radovanu nakon provedenog postupka javne nabave za radove je 3.055.732,14 kuna, a vrijednost prema ugovoru o dodjeli bespovratnih EU sredstava je 2.730.444,50 kuna. Od toga bespovratna EU sredstva iznose 1.515.180,10 kuna, a Varaždinska županija je osigurala 1.540.552,04 kuna, od čega 697.621,14 kuna iz Fonda za sufinanciranje provedbe EU projekata.

Naša škola ima 198 učenika, od čega njih 165 u matičnoj školi u Radovanu, a 23 učenika u Područnoj školi Margečan te njih 10 u Područnoj školi Gačice. Povijest pučkog školstva u Radovanu seže još u 1838. godinu kada je i izgrađen najstariji dio škole, dok je 2007. godine Županija dogradila dio zgrade za potrebe jednosmjenske nastave i taj dio nije bio uključen u projekt. Preostali dio zgrade je sada energetski obnovljen, što je prvo veliko ulaganje nakon 40-ak godina, što dovoljno govori koliko je bilo nužno. Time smo dobili daleko bolje uvjete za rad i to ne samo naši učenici i djelatnici, nego i 50 polaznika područnog odjeljenja Dječjeg vrtića “Ivančice” koji djeluje u našoj zgradi.

Na zgradi OŠ Radovan izvedeni su brojni građevinsko-obrtnički, strojarski i elektrotehnički radovi: sanacija zidova ovojnice uz izvedbu ETICS sustava fasade, rekonstrukcija stropova uz ugradnju toplinske izolacije, zamjena dijela vanjske stolarije, rekonstrukcija poda u sportskoj dvorani s ciljem smanjenja toplinskih gubitaka te ugradnja sustava rekuperacije u dvorani, što je rezultiralo prelaskom zgrade iz energetskog razreda C u razred B.

Zahvaljujući radovima, potrošnja energije za grijanje u OŠ Radovan na godišnjoj razini bit će smanjena za 61,64% u odnosu na godišnju potrošnju prije provedbe navedenih mjera. Ujedno će se smanjiti godišnja potrošnja primarne energije za 62,05%, emisija CO2 za 51,54% te je smanjena emisija CO2 za 88,64%. Izvođač radova bio je Mipcro d.o.o.

Ukupna vrijednost projekta energetske obnove zgrade Područne škole Gačice iznosi 923.813,38 kn nakon provedenog postupka javne nabave za radove, a vrijednost projekta prema ugovoru o dodjeli bespovratnih EU sredstava je 749.787,13 kuna.
Projektom energetske obnove zgrade Područne škole Gačice ostvarit će se smanjenje potrošnje energije za grijanje/hlađenje (QH, nd) na godišnjoj razini (kWh/god) za 71% u odnosu na godišnju potrošnju energije za grijanje/hlađenje prije provedbe navedenih mjera. Provedbom projekta smanjit će se godišnja potrošnja primarne energije za 76% te će doći i do smanjenja emisije CO2 za 81%.
To će se postići provedbom mjera sanacije zidova ovojnice uz izvedbu ETICS sustava fasade, rekonstrukcijom stropova prema negrijanom tavanu uz ugradnju toplinske izolacije, zamjenom drvene vanjske stolarije te ugradnjom novog visokoučinkovitog sustava grijanja i solarnih toplovodnih kolektora za zagrijavanje potrošne tople vode i podrške sustavu grijanja.

Projekti energetske obnove financirani su iz Europskog fonda za regionalni razvoj, odnosno Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, Prioritetna os 4 – Promicanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije.

Pogledajte i foto galeriju Završne i Uvodne konferencije energetskih obnova.

objavio: Vedran Škarica   datum: 11. 12. 2019.