Terenska nastava "Hum-Roč-Motovun"

Rano ujutro 21. 10. 2016., učenici 7. i 8. razreda zaputili su se na terensku nastavu „Hum-Roč-Motovun“ u Istru. Kiša nas je pratila cijelim putem do Roča, no to nas nije omelo. Pod šarenim kišobranima došetali smo do ročke glagoljske tiskare gdje nas je već čekala kustosica. Govorila nam je o pisanju i tiskanju knjiga, o žaknu (učeniku) Jurju i hrvatskom Prvotisku, a na kraju nam je pokazala kako funkcionira replika Guttenbergovog tiskarskog stroja, što nas je posebno zanimalo. Zatim nam je učiteljica glazbene kulture Nikolina Benko održala sat u ročkom parku sa skulpturama istarskih instrumenata (violina, harmonika i violončelo). Učili smo o glazbenom folkloru Istre – glazbalima, pjesmi i plesu te o istarskoj ljestvici, a na kraju smo i zapjevali.

Krenuli smo od Roča prema Humu. Uz cestu je postavljeno 11 spomen obilježja koja čine „Aleju glagoljaša“. Učiteljica hrvatskoga jezika Jelena Piskač u autobusu nam je govorila o glagoljici, glagoljašima i nastanku „Aleje glagoljaša“. Zaustavili smo se kod 7. spomen obilježja Uspona Istarskoga

razvoda gdje smo trebali imati sat hrvatskoga jezika i vjeronauka, no vremenske prilike to nisu dopustile pa smo rješavanje nastavnih listića i puzzli ostavili za školu.

Kad smo stigli u Hum, kiša je napokon prestala te smo nesmetano mogli razgledati najmanji grad na svijetu koji, kako smo saznali od jedne njegove stanovnice, danas ima 27 stanovnika. Grad je zaista jako malen i u njemu se nemoguće izgubiti.

Učitelj vjeronauka Goran Bunčić upoznao nas je sa svim zanimljivostima o Humu. Tu smo se odmorili i okrijepili, a onda smo krenuli u Motovun. U Motovunu nas je dočekalo sunčano vrijeme pa nam pješačenje do grada nije predstavljalo problem. U staroj gradskoj jezgri učiteljica hrvatskoga jezika Ana Đokić i učiteljica geografije Danijela Harmicar upoznale

su nas s poviješću i geografskim obilježjima Motovuna. Uslijedilo je rješavanje nastavnih listića iz geografije i povijesti na motovunskim zidinama. Šetali smo motovunskim ulica, bili na trgu gdje se održava Motovunski filmski festival, družili se i došlo je vrijeme povratka. Iako je vožnja autobusom dosta dugo trajala, nama je vrijeme uz pjesmu i razgovor brzo prošlo. Dan je bio veoma zanimljiv i poučan.

Laura Krznar, 7. razred

Više slika pogledajte u foto-galeriji.

objavio: Sanja Polančec   datum: 28. 10. 2016.