Otvorena vrata Zagrebačke glagoljaške riznice

U subotu 11. travnja 2015. ujutro u 7.00 sati započela je naša zagrebačka pustolovina. Lorena Brezovec, Valentina Buhin, Maria Zagorec, Mihaela Slunjski i Ana Vincek imena su nas učenica koje smo putovale u Zagreb, naravno u pratnji naše učiteljice hrvatskoga jezika Jelene Piskač.

Nije bilo teško pronaći Osnovnu školu Ivana Gorana Kovačića, skupine učenika ispred nje otkrivale su da se tu nešto događa. I događalo se – radionice glagoljice – ono zbog čega smo došle. Mogle smo odabrati između pet radionica: Glagoljična premetaljka, Glagoljica pletena papirom, Glagoljični jastuk, Glagoljične ligature i Hvalospjev glagoljičnom slovu. Odabrale smo dvije radionice koje su nam se činile najzanimljivijima: učenice sedmog razreda  radionicu Glagoljične ligature koju je vodila učiteljica Halyna Kubinska, a učenice osmog razreda  radionicu Glagoljična premetaljka čija je voditeljica bila učiteljica Ana Žnidar. Prema imenima radionica sigurno ne možete zaključiti što smo radile, zato smo se pobrinule za fotografije.

Moramo pohvaliti gostoljubive Zagrebačke glagoljaše i njihovu voditeljicu profesoricu Karmen Perković koji su nam boravak u svojoj školi učinili  vrlo ugodnim. Profesorica Biserka Draganić zaslužna je za našu glagoljašku pustolovinu, ona nas je pozvala na radionice u Zagreb, i na tome smo joj beskrajno zahvalne.

Kući smo ponijele mnogo lijepih iskustava, naučile smo nešto novo i pritom se zabavile. Stekle smo nove prijatelje pa se nadamo da ćemo ih dogodine vidjeti na nekim novim radionicama glagoljice.

Učiteljica nas je u ponedjeljak u školi dočekala s još jednom lijepom viješću – rad Ane Vincek i Mihaele Slunjski  proglašen je Zagrebačkim glagoljičnim suvenirom.

Valentina Buhin i Mihaela Slunjski

objavio: Jelena Piskač   datum: 22. 4. 2015.

« Ožujak 2024 »