Dani kruha i jabuka-obnovljene tradicionalne dječje igre

Prekrasan sunčani jesenski dan PŠ Margečan u suradnji s mjesnom zajednicom iskoristila je za obilježavanje Dana kruha i jabuka i za obnavljanje tradicionalnih igara. Rano ujutro PŠ Margečan ugostila je učenike iz PŠ Gačice. Svaki učenik imao je po jednu jabuku koje su iskoristili za izradu kompota po starinskom receptu. Kad se kompot kuhao pod budnim okom kuharica, učenici su izašli van gdje su ih već čekali članovi UG Margareta Margečan. Oni su im u suradnji s ostalim članovima pripremili tradicionalne igračke. Djeci su predstavili souni (igračka napravljena od vrbe, a iako je zimskog naziva koristila se ljeti u igri utrkivanja), tačke ili tuc-tuc (igračka od svinute i svezane vrbe s repom-kotačem) te objasnili kako se radi „stavica“. Sve to bilo je potrebno za igre štafeta. Nakon puno trčanja u želji za pobjedom učenici su ogladnjeli. Na livadi ih je čekao rasprostret stoljnjak pun peciva i kolača koja su donijeli u školu. Sjedili su na snopovima kukuruzovine-ritkima. Na suncu, uz žubor Bednje i šum vode koja se prelijeva preko mlinskog kotača obližnje vodenice blagovali su peciva i kolače, a kad su se vratili u školu čekao ih je kompot koji su sami pripremali. U veselju, radosti i tradicionalnim igrama obilježeni su dani zahvalnosti za plodove zemlje, a dogovorena je i daljnja suradnja škola i udruge. Učenici su iskazali želju da i oni sami nauče izraditi igračke kojima se mogu igrati isto kako su nekada djeca sama izrađivala igračke sebi za igru. Radionice su već u planu!

Pogledajte i slike naše igre!

objavio: Vedran Škarica   datum: 3. 11. 2014.