Život je na dan maškara lijep, šetači imaju rogove, mnogi i rep

Karneval je svečano razdoblje prije korizme u kojem se priređuju povorke maškara, kostimirani i maskirani plesovi. U Hrvatskoj se uz karneval ravnopravno spominju mesopust, poklade ili fašnik. Obično karneval obilježava razdoblje prije Korizme te se, u našim krajevima, pomoću maski tjera zima i priziva proljeće...

Slavi se u cijelom svijetu, a gradovi s najpoznatijim karnevalskim povorkama svakako su Rio de Jeneiro i Venecija. Venecijanski karneval slavi se još od 13. st., a brazilski je karneval poznat po velikom broju posjetitelja i sjajnim kostimima koji se pripremaju godinu dana unaprijed.

Hrvatska također ima gradove koji se ističu u veseloj proslavi karnevala i velikom broju posjetitelja. To su svakako samoborski fašnik na kojem se, uz krafne, posjetitelji slade kremšnitama te riječki karneval na kojem posebno ponosno šeću morčići i zvončari.

Karneval se, kao i u ostatku zemlje, obilježava i u našoj školi. Svake godine svi razredi, od prvog do osmog, trebaju osmisliti neku temu, maskirati se i predstaviti se nekom plesnom ili glumačkom točkom. Strogi žiri čine učitelji koji nagrade sve maske u različitim kategorijama (najsmješnija, najsimpatičnija, najuzbudljivija grupa...). I ove su godine po školi šetali mladenci te cijela svadbena povorka, medicinske sestre i doktori, plesači i plesačice te mnoge druge vesele maske koje možete pogledati u našoj veseloj galeriji.

Emina Plantak i Jelena Slunjski, 8.b

objavio: Emina Plantak Jelena Slunjski   datum: 15. 2. 2013.