Terenska nastava u Varaždinske Toplice

...Autobus nas je pokupio kao i u obično vrijeme - pola osam. Dok smo došli u školu, dogovorili smo se tko će s kim sjediti...

Foto-galerija

Jutro je. Sunce još sramežljivo skriva svoje zlatne zrake. Pijetao pjeva svoju pjesmu. Ustavši iz kreveta poveselim se terenskoj nastavi. Brzo se spremim za školu. Izašla sam iz dvorišta na cestu i krenula prema autobusnoj stanici.

Autobus nas je pokupio kao i u obično vrijeme - pola osam. Dok smo došli u školu, dogovorili smo se tko će s kim sjediti. Svako je dobio jedan sok. Nakon par minuta opet smo krenuli u bus. S nama je bio i šesti razred.

Za početak veselog dana gospođa učiteljica Jelka Markulin i mi otpjevali smo pjesmu „ Kad si sretan“. U autobusu smo dobili nastavne listiće iz hrvatskog jezika. Put je bio lijep. Uskoro smo stigli u Varaždinske Toplice.

Ljubazna gospođa Spomenka pokazivala nam je iskopine te hramove boga Jupitera, božice Junone te njihove kćeri Minerve. Objasnila nam je njihovu prošlost te izrazito značajnu kulturnu vrijednost. Nakon predavanja pokazala nam je i gdje su se Rimljani opuštali. Organiziran je bio i mali odmor da se može nešto pojesti. Rimske igre su bile najzanimljivije i najzabavnije. Posjetili smo i baziliku te njezin prekrasni muzej. U muzeju su bile vrlo vrijedne umjetnine te je sve pisalo latinicom, no bilo je i prijevoda. U muzeju smo puno toga vidjeli, ali i naučili.

Dobili smo na dar za sjećanje na baziliku razglednicu heroiziranog mladića i zatim smo otišli u župnu crkvu sv. Martina staru više od 250 godina. Gospodin velečasni nam je prepričao njenu povijest i zašto je baš sv. Martin glavni zaštitnik. Crkva je stara, ali prelijepa. Dobili smo razglednicu crkve sv. Martina te oltara sv. Barbare i Katarine.

Šećer na kraju. Svi smo se išli okupati u bazene. Igrali smo odbojku, ronili, plivali, skakali…Bilo je to nezaboravno iskustvo. Dobili smo i nastavne listiće koje smo lijepo riješili. U busu na povratku smo dobili karte koje moramo zalijepiti. Onaj tko je bio na terenskoj nastavi jako se zabavio i puno toga naučio o hrvatskoj prošlosti.

Foto-galerija

objavio: Maria Zagorec   datum: 15. 11. 2012.