Martinje u našem kraju

Blagdan svetog Martina obilježava se svake godine 11. studenoga. Sveti je Martin prvi svetac koji nije bio mučenik, a ima svoj liturgijski blagdan. Poznat je po svojim dobročinstvima, a najpoznatija je priča ona o susretu Martina, tada rimskoga vojnika, i siromaha kojeg je Martin zagrnuo polovicom svojeg vojničkog plašta.
Sveti je Martin zaštitnik vinara, vinogradara, vojnika, konjanika, uzgajivača konja i gusaka, Švicarske papinske garde, a i mnogih mjesta u Hrvatskoj kao što su Beli Manastir, Dugo Selo, Varaždinske Toplice i Virje.

Lucija Đunđek, 8.b

Večer prije Martinja stoneju se vinski pajdaši. Dojdeju i tu tamburaši, pečenjari, biskup i unda more početi kršteje. V kotlu se pečeju kobasice i krmenatli, a v rolu se peče goska. Gospon koji je zibroni za biškupa Martina čita svoje štatute i blagoslivlja mošt koji unda pustane mlado vino. I tak se pajdaši dobro najeju i spijeju si više kupic mladog vina. Za dobrim vinom i z dobrim tamburašima započne prava popovka i zapleše se koja polka. To tak traje do ranuga jutra. Unda već vino dobre mere deluje, pa se ide spat. Ti koji nemaju klijeti za takove veselice si mošta okrstiju v hiži, z svojom familijom ili prijateli.

Lovorka Kelemen, 8.b

objavio: Tihana Šarec   datum: 14. 11. 2012.