Smotra Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje

Naša škola i Učenička zadruga Iglica, sudjelovale su na Županijskoj smotri Dana zahvalnosti za plodove Zemlje. Ovogodišnja je Smotra održana u subotu 20. listopada na Franjevačkom trgu u Varaždinu.

Na Smotri je sudjelovalo dvadeset osnovnih i šest srednjih škola te od ove godine po prvi puta dječji vrtić Zeko iz Varaždina.

Našu su školu predstavljale učiteljice Katarina Vugrek i Tihana Šarec te učenice Lovorka Kelemen i Patricija Jezl. Tema našega štanda bila je: Komad kruha...jena jabuka i morem na posel. Na štandu su bile izložene starinske sorte jabuka, domaći kruh iz krušne peći te različite vrste domaćih kolača u čijoj su pripremi sudjelovale mame i bake učenika.

Smotra je svečano otvorena povorkom i Svetom misom zahvalnicom koju je u varaždinskoj katedrali služio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak.

Domaćin ovogodišnje smotre bila je Osnovna škola Trnovec, a organizator Upravni odjel za prosvjetu, kulturu i šport Varaždinske županije. Osnovna škola Trnovec pobrinula se za organizaciju kvalitetnog kulturnoumjetničkog programa koji se održavao nakon mise na prepunom Franjevačkom trgu.

Ravnateljica OŠ Trnovec Radmila Sačić istaknula je da je okosnica ovih događanja skromnost i zahvalnost za hranu i sve što je stvara.

Hranu i plodove izložene na štandovima, članovi zadruga dijelili su građanima koji su bili vidno oduševljeni ovom manifestacijom.

Za to vrijeme prosudbeno povjerenstvo smotre biralo je najbolje u dvije kategorije, a zamjenica župana je uručivala zahvalnice sudionicima.

Nakon izložbe održan je okrugli stol na kojem je prosudbeno povjerenstvo uputilo sažetak svojeg rada. Naš je štand opisan kao raskošan štand koji je dobro uobličio temu skromnosti težačke prehrane i povratka ekološkoj proizvodnji. Pohvaljeno je znanje i pripremljenost učenica za koje je rečeno da su istinski saživljene s krajem iz kojeg dolaze. Isto tako, članovi povjerenstva izrazili su nadu da ćemo na smotri sudjelovati i nagodinu.

Na kraju smotre, odlučeno je da će Varaždinsku županiju na državnom natjecanju predstavljati Osnovna škola Trnovec i Centar za odgoj i obrazovanje „Pahinsko“ iz Ivanca. Osnovna škola Petrijanec predstavila je na Smotri različite proizvode od buče i bit će domaćin Županijske smotre iduće godine.

objavio: Sanja Polančec   datum: 22. 10. 2012.