100 godina škole u Margečanu

Područna škola Margečan, u sastavu Osnovne škole Metel Ožegović u Radovanu, 1.listopada 2012., obilježila je 100-godišnjicu djelovanja.

Foto-galerija

Povodom godišnjice izdana je monografija Škola u Margečanu. U monografiji je istaknuto da školovanje i škola u Margečanu svoje početke bilježe već u 17. stoljeću. Prva svjetovna škola otvorena je  1. listopada 1912. U školskoj godini 1912./1913. svagdanju obuku i opetovnicu završilo je 119 učenika. Od tada učitelji u Margečanu odgajaju i obrazuju učenike i ostvaruju suradnju sa širom društvenom zajednicom. U školskoj godini 2012./2013. školu u Margečanu pohađa 21 učenik.

Obilježavanje 100-godišnjice započelo je misnim slavljem u župnoj crkvi sv. Margarete. Svetu misu predvodio je varaždinski biskup Josip Mrzljak uz župnika Alojzija Pakraca.

Nakon mise uslijedio je prigodan program kojem su prisustvovali i brojni dužnosnici: potpredsjednik Sabora i gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić, zamjenik župana Varaždinske županije Milan Pavleković, predsjednik gradskog vijeća grada Ivanca, gradonačelnici i načelnici susjednih gradova i općina, predstavnici ustanova, tvrtki i udruga, vodstva mjesnih odbora, ravnatelji osnovnih škola, bivši i umirovljeni učitelji i učiteljice škole Margečan. Pozdravni govor uputila je ravnateljica škole Ankica Košćak. Prisutnima su se obratili potpredsjednik Sabora i gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić i zamjenik župana Milan Pavleković.

Učenici su predstavili svoje literarne radove i glazbeno umijeće. Time su na najbolji način oprimjerili riječi zamjenika župana Milana Pavlekovića: Ulaganje u znanje je najbolja investicija, jer bez ulaganja u znanje nema budućnosti. Gradonačelnik Batinić pohvalio je rad škole i podsjetio učenike da ne zaborave prve đačke dane u Margečanu. Poželio je da se vrate u svoj rodni kraj i u Margečanu grade bolju budućnost. Monografiju je predstavila prof. Spomenka Težak, muzejska savjetnica gradskog muzeja u Varaždinu.

Svoje znanje i umješnost predstavili su i učenici, članovi učeničke zadruge Iglica. U zgradi škole izložili su svoje radove.

Nakon svečanosti nastavljeno je ugodno druženje domaćina i gostiju.

objavio: Sanja Polančec   datum: 4. 10. 2012.