Održano predavanje za roditelje „Odgovorno roditeljstvo u moru digitalnih informacija“

U četvrtak, 2. veljače 2023. godine, u školi u Radovanu održano je predavanje za roditelje svih učenika škole pod nazivom „Odgovorno roditeljstvo u moru digitalnih informacija“. Predavanje je održala psihologinja Martina Nikolić, djelatnica Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, kao dio ovogodišnjeg školskog preventivnog programa „Ne razmišljaj, djeluj na svoje mentalno zdravlje“.

Obzirom da su današnja djeca i mladi digitalni urođenici i ne poznaju svijet bez modernih tehnologija, uloga obitelji u medijskom odgoju djece je vrlo važna. Roditelji preuzimaju novu odgovornost te moraju nadograditi svoja znanja kako bi mogli donijeti pravilne odluke o upotrebi medija u domu i obitelji. Na predavanju su roditelji imali priliku osvijestiti neka pitanja o navikama korištenja modernih tehnologija u svojim obiteljima:

• Koji mediji su najzastupljeniji u vašoj obitelji? Tko u obitelji je najviše usmjeren na medije?
  • Imate li pravila o korištenju mobitela na razini cijele obitelji? Na koji način su pravila donesena? Koristite li alate za roditeljski nadzor?
  • Postoji li u obitelji vrijeme bez mobitela ili drugih ekrana?
  • Koliko kao roditelji koristite mobitel ili druge uređaje? Što djeca mogu naučiti od vas o korištenju digitalnih tehnologija?
  • Razgovarate li s djecom o situacijama koja su za njih zastrašujuće, neugodne ili uznemirujuće?
  • Koliko često su ekrani „dadilja“ vašoj djeci?

Dodatne smjernice za bolje razumijevanje aktualnosti u ovom području možete preuzeti ovdje (Siguran početak školske godine - smjernice za roditelje i stručnjake).

objavio: Sanja Polančec   datum: 3. 2. 2023.