GRAĐANSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE: PROJEKT „PLETENJE NA DAŠČICI“

Naša se škola i ove godine uključila u projekt Varaždinske županije „Građanski odgoj i obrazovanje u praksi“. Na inicijativu učenika i njihovih roditelja u suradnji s učiteljicom Danicom Prašnjak pokrenut je projekt „Pletenje na daščici“ kojim se od zaborava željela sačuvati jednostavna tehnika pletenja na daščici te tako doprinijeti očuvanju kulturne baštine našega kraja.
Učenici su istraživačkim radom saznali da o ovakvom načinu pletenja, ne postoje pisani zapisi, stoga je ovo bila idealna prilika da se to promijeni, a i izvrstan način promocije i očuvanja pletenja na daščici. Projekt je započeo u studenome 2023. godine kada je krenula nabava materijala i potrebnog pribora te izrada samih daščica za pletenje. Za učitelje, učenike od 2. do 8.razreda i njihove roditelje organizirane su radionice s ciljem ovladavanja tehnike pletenja i izrade nekih jednostavnijih predmeta poput traka za kosu, šalova, kapa, torbica za mobitele i slično.
Radionice je vodila učiteljica Danica Prašnjak, voditeljica sekcije „Cofik“ koja djeluje u sastavu UZ „Iglica“. U prosincu 2023. godine provedene su ukupno četiri radionice, a zbog velike zainteresiranosti, u travnju je organizirana još jedna radionica za učenike. Svi su polaznici vrlo brzo i uspješno svladali tehniku pletenja i zaključili kako je to bilo ugodno i korisno provedeno slobodno vrijeme. Radionica održana 13. prosinca bila je uvrštena u program manifestacije „Advent u Planinarskome gradu“ u organizaciji Grada Ivanca te je tako učenje pletenja na daščici postalo dostupno svim zaineresiranim građanima.
Po završetku „zimskih“ radionica organizirana je prodajna izložba humanitarnog karaktera, a prihod od prodaje radova doniran je projektu „Škole za Afriku“. Učenice  6. razreda Darija Galinec, Paola Vudrag i Laura Zagorec s učiteljicom Jelenom Piskač izradile su idejno rješenje letka s detaljnim opisom tehnike pletenja na daščici, fotografijama samog postupka pletenja u svim fazama rada, nacrtom za izradu same daščice te finalnim proizvodima. Učenici 2. razreda iz PO Margečan rado su pozirali kao pravi manekeni i manekenke noseći vunene proizvode nastale pletenjem. Letci su tiskani u lokalnoj tiskari i potom podijeljeni svim sudionicima projekta i posjetiteljima izložbe te je tako nastao pisani trag o samoj tehnici tog jednostavnog pletenja. Projekt je završen u travnju 2024. godine.
 U aktivnostima projekta sudjelovalo je pedesetak učitelja, učenika i njihovih roditelja. Budući da su učenici iskazali velik interes za pletenje, s radionicama nastavljamo i u sljedećoj školskoj godini.
Naš letak, modnu reviju, radove nastale pletenjem te sam ugođaj na radionicama možete pogledati ovdje.

objavio: Vedran Škarica   datum: 7. 5. 2024.