Preventivni program „Ne razmišljaj, djeluj na svoje mentalno zdravlje“

Preventivni program Osnovne škole Metel Ožegović Radovan „Ne razmišljaj, djeluj na svoje mentalno zdravlje“ realiziran je tijekom nastavne godine 2022./23. s učenicima od 1. do 8. razreda Osnovne škole Metel Ožegović Radovan. U sklopu projekta, realizirane su sljedeće aktivnosti:

Organizirana je edukacija za članove Učiteljskog vijeća s ciljem jačanja osnovnih znanja o važnosti mentalnog zdravlja djece i mladih te osvještavanja vještine pružanja pravovremene emocionalne podrške. Edukaciju „Komunikacijski stilovi i stilovi vođenja učitelja“ održala je predsjednica Udruge „Ti si ok“, mag. paed. soc. Sonja Jarebica.

Održano je predavanje za roditelje svih učenika naše škole, od strane Centra za sigurniji Internet, pod nazivom „Odgovorno roditeljstvo u moru digitalnih informacija. Predavačica je bila psihologinja Martina Nikolić, djelatnica Centra, a poseban naglasak u predavanju stavljen je na važnost razmišljanja o elektroničkom nasilju te njegovom utjecaju na psihosocijalno ponašanje djece. U sklopu predavanja za roditelje su  pripremljeni letci i brošure o važnosti, zaštiti i načinima jačanja mentalnog zdravlja te uputama o pružanju pravovremene emocionalne podrške.

U holu škole je opremljen prostor za sjedenje, igru i druženje, dostupan svim učenicima. Služit će kao kutak za druženje u slobodno vrijeme, ali i za organiziran radionički tip rada s djecom. Učenici ga koriste za vrijeme školskih odmora ili čekanja autobusa.

Radionice pod nazivom „Povezanost misli, osjećaja i ponašanja“ za učenike škole održala je stručna suradnica pedagoginja. Ciljevi radionice bili su razumjeti kako način razmišljanja o problemskoj situaciji utječe na emocije, prepoznati emocije koje su posljedica određenog načina razmišljanja te promijeniti emociju mijenjanjem načina razmišljanja o problemskoj situaciji / događaju.

Na ogledala u školskim sanitarnim čvorovima postavljenje su naljepnice s motivacijskim porukama s ciljem jačanja mentalnog zdravlja učenika, podizanja samopouzdanja učenika i jačanje pozitivne slike o sebi.

U školskom hodniku uređen je pano koji prati provedbu preventivnog programa, a učenicima su svakodnevno na raspolaganju motivacijske poruke koje čitaju i uzimaju za sebe ili svoje prijatelje.

objavio: Sanja Polančec   datum: 14. 6. 2023.