Vatrogasna edukacija

Svibanj – mjesec zaštite od požara
Zadnjeg dana mjeseca svibnja održano je predavanje DVD-a Margečan za učenike područne škole Margečan čime je zaokruženo stalno osvješćivanje učenika o opasnostima vezanim uz požare i zapaljive tvari, a koje se posebno provodi u svibnju.
Naglasak naših vatrogasaca bio je na prevenciji od požara. Ako znamo uzroke požara, znamo i kako se zaštititi da do požara niti ne dođe. Šibice, upaljači i petarde već su poznati izvori požara, ali vrlo česti uzrok požara leži i u različitim vrstama punjača i uređajima na baterije (mobitel, el. romobil i sl.) Zaključili smo da bi se svi trebali zapitati rukujemo li odgovorno s punjačima i jesu li oni uvijek ištekani iz struje kada ih više ne trebamo. Ponovili smo si dobro znani broj - 193 koji treba zvati u slučaju požara. Brza reakcija i javljanje o požaru isto je presudna u zaštiti jer se požar vrlo brzo širi. Nakon predavanja učenici su se družili s vatrogascima uz sokove i grickalice koje su za njih pripremili te su pozvani da se uključe u DVD Margečan. Mali vatrogasci, naime, svako ljeto vrijedno vježbaju i sudjeluju na natjecanjima, a velik dio „malih“ vatrogasaca kasnije postanu „veliki“ vatrogasci i spašavaju ljude od požara i poplava. Predavanje je bilo izuzetno korisno, svi smo naučili nešto novo i napustili vatrogasni dom s razmišljanjem u sebi možemo li se odgovornije ponašati kako bi zaštitili sebe i svoje domove.
Educiranjem najmlađih gradi se odgovorno društvo, društvo koje zna kako se odgovornim ponašanjem može preduhitriti požar, a ako i dođe do požara kako se pravilno reagira. Životne teme vrlo su vrijedne za naše učenike i zahvalni smo članovima DVD-a na vremenu i volji koju pokazuju u educiranju i radu s najmlađima!
Posjetili su nas: vatrogaskinja Anamarija Đuras i vatrogasci Zdenko Đuras i Davor Đuras!
Hvala vam!❤️🙏

objavio: Vedran Škarica   datum: 31. 5. 2023.