Građu mogu posudi članovi knjižnice uz predočenje članske iskaznice. Člansku će iskaznicu dobiti pri prvoj posjeti knjižnice.

Građa ne smije izaći iz knjižnice prije nego knjižničar člana zaduži.

Članovi ne vraćaju samostalno građu na police već je daju knjižničaru ili ostavljaju na mjesto predviđeno za vraćanje građe.

Građa knjižnice je organizirana u zbirke po skupinama korisnika

M (mali) 1. i 2. razred
D (djeca) 3. do 6. razred
O (omladina) 7. i 8. razred
000-999 (referentna i stručna zbirka) učenici,
djelatnici škole i roditelji
Č (čitaonica) učenici i djelatnici škole
AV (multimedija) učenici i
djelatnici škole

Unutar svake zbirke (osim stručne i referentne) građa je poredana po prezimenu autora, zatim po naslovu. Na taj su način djela grupirana po autoru što olakšava određivanje smještaja na polici.

Svaka jedinica građe na stražnjoj, gornjoj desnoj, strani korica ima signaturu koja određuje njen smještaj na polici. Signaturu čine zbirka, prezime i naslov jedno ispod drugoga.

Primjer signature za "Kako se gleda abececeda" Sonje Zubović:
ZUB
k

Slikovnicu ćemo dakle tražiti u zbirci za "Male" pod "ZUB" (znači negdje pri kraju zbirke), a ako pisac ima više dijela pod "K".

Stručna i Referentna zbirka su organizirane po UDK, a zatim po prezimenu autora, pa po naslovu. Na taj su način djela grupirana po tematskom području koje pokrivaju, zatim po autoru, zatim po naslovu.

Svaka jedinica građe ispod signature ima jedinstvenu oznaku jedinice ispisanu crtičnim kodom i čitljivim tekstom. On služi jedinstvenom određivanu svake jedinice građe te olakšava evidenciju posuđivanja i praćenje jedinice. Korisnik se ne mora zamarati ovim podatkom jer je on administrativne naravi.

« Siječanj 2018 »