Energetska obnova zgrade PO Gačice

Energetska obnova zgrade PO Gačice na adresi Gačice 56, 42242 Radovan

ref.br: KK.04.2.1.04.0564

Kratki opis projekta:

Svrha projekta je smanjenje potrošnje energije u zgradi Područnog odjela Gačice Osnovne škole Metel Ožegović iz Radovana provedbom aktivnosti energetske obnove. To će se postići provedbom mjera sanacije zidova ovojnice uz izvedbu ETICS sustava fasade, rekonstrukcije stropova prema negrijanom tavanu uz ugradnju toplinske izolacije, zamjenom drvene vanjske stolarije te ugradnjom novog visokoučinkovitog sustava grijanja i solarnih toplovodnih kolektora za zagrijavanje potrošne tople vode i podrške sustavu grijanja.

Kombinacijom navedenih građevinsko – obrtničkih, strojarskih i elektrotehničkih mjera ostvariti će se smanjenje potrošnje energije za grijanje/hlađenje (QH,nd) na godišnjoj razini (kWh/god) za 71% u odnosu na godišnju potrošnju energije za grijanje/hlađenje prije provedbe navedenih mjera. Provedbom projekta smanjiti će se godišnja potrošnja primarne energije za 76% te će doći i do smanjenja emisije CO2 za 81%.

Ciljevi i očekivani rezultati:

Projekt se provodi sukladno Operativnom programu Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020., Prioritetnoj osi 4 Promicanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, Investicijskom prioritetu 4c Podupiranje energetske učinkovitosti, pametnog upravljanja energijom i korištenja OIE u javnoj infrastrukturi, uključujući javne zgrade, i u stambenom sektoru, te Specifičnom cilju 4c1 Smanjenje potrošnje energije u zgradama javnog sektora.

Projekt pridonosi ostvarenju ciljeva Direktive o energetskoj učinkovitosti (2012/27/EU), Dugoročne strategije za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske i Trećeg Nacionalnog akcijskog plana energetske učinkovitosti.

Obnovom energetske funkcionalne cjeline (ETC-a) projektirana je ušteda toplinske energije za grijanje (QH,nd) nakon provedbe projekta od 71%, čime je zadovoljen specifični kriterij prihvatljivosti definiran Pozivom ref.br.KK.04.2.1.04, a to je ušteda energije za grijanje / hlađenje na godišnjoj razini (kWh/god) od najmanje 50% u odnosu na godišnju potrošnju energije za grijanje / hlađenje prije provedbe projekta (QH,nd).

Navedeni cilj će se postići kroz provedbu sljedećih aktivnosti:

• izrada glavnog projekta energetske obnove s pripadajućim elaboratima
  • povećanje toplinske zaštite vanjskog zida,
  • povećanje toplinske zaštite stropa prema negrijanom prostoru,
  • zamjena vanjske stolarije,
  • ugradnja novog visokoučinkovitog sustava grijanja ili poboljšanje postojećeg,
  • zamjena postojećeg sustava pripreme PTV-a sustavom koji koristi obnovljive izvore energije
  • stručni nadzor građenja,
  • projektantski nadzor,
  • usluga koordinatora zaštite na radu tijekom građenja,
  • energetski pregled zgrade, izrada izvješća o energetskom pregledu zgrade i energetskog certifikata nakon provedene energetske obnove,
  • upravljanje projektom i administracija,
  • promidžba i vidljivost projekta.

Ukupna vrijednost projekta:

Procijenjena ukupna vrijednost projekta iznosi 749.787,13 HRK od čega 435.750,74HRK sufinancira Europski fond za regionalni razvoj kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014.–2020., Prioritetnu os 4 Promicanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije.

Vlastita sredstva korisnika: 314.036,39 HRK (osigurava Varaždinska županija)

Razdoblje ukupnog trajanja provedbe projekta:

Ugovor o provedbi projekta stupio je na snagu 31. siječnja 2019., a maksimalno trajanje projekta je 24 mjeseca, odnosno najkasnije do 31. siječnja 2021. godine.

Kontakt osoba za više informacija:

Ankica Košćak, ravnateljica Osnovne škole Metel Ožegović

Dokument (pdf).

objavio: Vedran Škarica   datum: 14. 5. 2019.

« Ožujak 2024 »