DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA I ŠKABRNJE

Autor: Sanja Polančec, 20. 11. 2020.

U našoj školi, cijeli tjedan prigodno obilježavamo Dan sjećanja na žrtvu  Vukovara i Škabrnje. Dana 18. studenog, prije 29 godina, nakon najkrvavije bitke Domovinskog rata i tromjesečne opsade, pao je Vukovar.

Učenici su jučer pogledali prezentaciju o životu u ratnom Vukovaru, Spomen-domu Ovčara te ulozi Vukovara u Domovinskom ratu.  Prisjetili smo se  svih žrtava Vukovara te svih branitelja koji su obranili našu domovinu i živote svih nas.

Nakon prezentacije pogledali smo isječak svečanog otvorenja Vodotornja. Krajem listopada  ove godine otvoreno je memorijalno područje "Vukovarski vodotoranj - simbol hrvatskog zajedništva" u sklopu kojega središnje mjesto zauzima obnovljeni Vodotoranj, simbol obrane grada u Domovinskom ratu.

U četvrtak 19. studenog, učenici su ispred crkve Blažene Djevice Marije u Radovanu zapalili svijeće zajedno s učiteljicom povijesti Mirjanom Piskač-Pozder. Svjetlost tih svijeća simbolizira našu zahvalnost,  nadu i zajedništvo. Sjećajući se s poštovanjem žrtve Vukovara, učenici 3. razreda matične škole narisali su Vodotoranj i Vučedolsku golubicu.

Učenici Područnog odjela Margečan također su zapalili svijeće u spomen svim poginulim braniteljima Domovinskog rata, oko fontane te ispred spomen ploče s popisom imena palih žrtava u Domovinskom ratu kod crkve u Margečanu.

U školskim je klupama u PO Margečan također odana počast žrtvama-herojima palim u borbi za slobodu Vukovara u vrijeme Domovinskog rata:

-Učenici su analizirali informativne tekstove i fotografije važnih građevina Vukovara.

-Recitirali su poeziju domoljubnog karaktera: N.Iveljić,"Malen je svijet"; M.Crnković,"Živela Hrvatska"

-Risali su vodotoranj - simbol otpora Vukovara  (korištene tehnike: komb. tehnika: olovka, flomaster-kolaž – oblikovanje - golubica mira).

Učenici 3. razreda iz Radovana bili su uspješni u izradi likovnih uradaka na temu uloge Vukovara - grada heroja, u Domovinskom ratu.

« Prosinac 2021 »