Županijska smotra „Dani kruha“

U subotu 12.10.2019. u Varaždinu na Franjevačkom trgu održana je Županijska smotra „Dani kruha“. Našu školu je predstavljala Učenička zadruga „Iglica“, odnosno učenice petog razreda Anja Brežnjak, Lana Čovran i Hana Hrebak uz pratnju svojih učiteljica Danice Prašnjak i Danijele Harmicar.

Ove smo godine vratili iz zaborava tradicionalnu slasticu našeg kraja – palku. Prisjetivši se recepta, učenice su zajedno s učiteljicom Danicom u školi u Margečanu mijesile i pekle zmjesni kruh, a od ostatka tijesta oblikovale su tanko tijesto u obliku kruga. Površinu tog tijesta nadjenule su raznim nadjevima poput pekmeza od šljiva, oraha, jabuka, jaja i kiselog vrhnja.

Nakon što je recept isproban i kušan, zadovoljno smo naše proizvode izložili na štandu i predstavili ih znatiželjnim prolaznicima i ocjenjivačkom povjerenstvu. Mnogi prolaznici su se tijekom kušanja palke istog trena vratili u svoje djetinjstvo i u zaboravljena prošla vremena. Oni koji se dosad nisu susreli s palkom tražili su nas recept. Anja, Hana i Lana su u nošnjama predstavljale naš kraj te spretno odgovarale na mnoga pitanja znatiželjnika. Bilo je trenutaka kada su prionule na pletenje na daščici što je posebno zanimalo najmlađe prolaznike.

Dobroj atmosferi na našem štandu pridonijele su i razne slastice koje su pripremile mame i bake naših učenika. Od srca im se zahvaljujemo što su se rado odazvale na naš poziv i utrošile svoje vrijeme. Atmosferu našeg štanda možete vidjeti na fotografijma.

Galeriju možete pregledati ovdje.

objavio: Vedran Škarica   datum: 16. 10. 2019.

« Ožujak 2024 »