Souni i druge igračke z šterima su se deca negda moutila

Osnovna škola Metel Ožegović Radovan obilježila je Međunarodni dan kulturne baštine izložbom u holu škole pod nazivom „Souni i druge igračke z šterima su se deca negda moutila“ koji se obilježavao od utorka, 24. rujna do petka, 27. rujna 2019.

Organizirane su izložbe etno baštine s naglaskom na igračke naših predaka. Predmete su skupljala djeca i donosila u školu. Uz izložbu, organizirane su i radionice za učenike nižih razreda koje su se održale u matičnoj školi (24. rujna) i na dvjema područnim školama Gačice, 25. rujna i Margečan 27. rujna 2019. U radionicama su učenici vrlo brzo naučili izrađivati zanimljivu, osebujnu, neobičnu te estetski veoma dopadljivu  igračku  „SOUNI“.

Souni je tradicionalna igračka. Djeca su je izrađivala kad su na ispaši pasla stoku, osobito uz rijeku Bednju gdje je materijala (vrbove šibe) od koje su ih izrađivala bilo u izobilju. Starija djeca bi podučavala mlađu vještini izrade souni, a potom bi osmislili razne igrice natjecateljskog karaktera.

Tako smo u našim radionicama naučili učenike kako izraditi souni, a potom im omogućili razne igre sa njihovim rukotvorinama. Učenici su uživali i dokazali da je za igru dovoljno i nekoliko vrbinih grančica.

Ove zanimljive aktivnosti na nivou škole organizirala je Učenička zadruga „Iglica“ s voditeljicom Danijelom Harmicar, ravnateljica škole Željka Hanžek Paska te učiteljice Katarina Vugrek i Danica Prašnjak. Nosioci aktivnosti - demonstratori bili su učenici iz područne škole Margečan koji su članovi sekcije „Cofik“ sa učiteljicom Danicom Prašnjak.

Začetnica i realizatorica cjelokupne ideje i projekta tradicionalne dječje igračke - rukotvorine „Souni“ je učiteljica Danica Prašnjak koja već nekoliko godina svoju vještinu izrade prenosi svojim učenicima. Kako bi se predaja na mlađe naraštaje odvijala i dalje, Učenička zadruga „Iglica“ planira zavesti ovu igračku na Popis nematerijalne baštine grada Ivanca kao suvenir margečanskog kraja.

Galeriju slika pogledajte ovdje.

objavio: Vedran Škarica   datum: 16. 10. 2019.