Dan škole – Metel Ožegović 2016.

Učenici su zajedno sa svojim učiteljima i roditeljima obilježili Dan škole prigodnom priredbom i integriranom nastavom...

Učenici su zajedno sa svojim učiteljima i roditeljima obilježili Dan škole prigodnom priredbom. Učenici su program ispunili maštovitim predstavama, recitacijama i zborskim izvedbama. Svaki naš nastup bio je pun radosti i veselja. Priredba se odvila u srijedu, 1. lipnja.

Dan naše škole obilježili smo 3. lipnja 2016. godine integriranom nastavom svih predmeta koji su bili prema uobičajenom rasporedu za petak. U integriranoj nastavi sudjelovali su i učenici i učitelji razredne nastave matične i područnih škola. Budući da Škola slavi 178. rođendan (1838.g.) odlučili smo se prisjetiti njenih početaka i osoba koje su odigrale ključnu ulogu u njezinom nastanku. Metel Ožegović bio je jedan od važnijih ljudi u njezinu stvaranju, a pomagao je na više načina. Više o njegovom životu i djelu učenici su učili na nastavi povijesti.

U nastavku ukratko možete saznati nešto o životu Metela Ožegovića.

Metel Ožegović rođen je u Zagrebu, 4. svibnja 1814. Tijekom svojeg života bio je jedan od istaknutih hrvatskih političara i javnih djelatnika Hrvatskog narodnog preporoda. Obrazovanje je stekao u rodnom gradu i Pešti. Nakon završenog školovanja dolazi u Varaždin gdje počinje svoje djelovanje te postaje velikim bilježnikom Varaždinske županije. Ubrzo se ženi Ivanom groficom Sermage od Susjedgrada i Medvedgrada s kojom je imao dvoje djece, sina Ljudevita i kćer Idu. Kao Gajev sljedbenik, pisao je za Novine horvatzko-szlavonszko-dalmatinszke. Svojim političkim djelovanjem stekao je brojne važne prijatelje, poput bana Josipa Jelačića i Josipa Šokčevića, koji su također bili vrlo značajni za hrvatsku povijest. Redovitim dopisivanjem razmatrali su političku situaciju u tadašnjoj Hrvatskoj. Također je djelovao kao zastupnik Hrvatskog sabora 1848., a 1858. stekao je i barunat. Te iste godine kupuje šumsko zemljište s dva dvora, Bela I i Bela II. U njegovo doba Bela je bila mjesto susreta najpoznatijih ljudi tog vremena – Iliraca.

Metel Ožegović bio je veliki dobrotvor, podupirao je rad brojnih ustanova, a sudjelovao je i u osnivanju prve hrvatske čitaonice u Varaždinu 1838. godine. Za radovanski kraj najvažnija je njegova potpora u osnivanju škole darovajući joj zemljište, ali i obaveza da će redovito financijski pomagati siromašne učenike

Metel Ožegović umro je u 76. godini 1890. u svojoj vili u Beču, a sahranjen je u Kapelici Uznesenja Marijina u Beli koja se nalazi blizu dvorca.

Slike priredbe
Slike integrirane nastave

objavio: Vedran Škarica   datum: 7. 6. 2016.

« Ožujak 2024 »